Blog Türleri

Bir çok blog türünden sadece bir kaçını sıralayacağız. İnternette en çok karşılaşacağımız blog çeşitleri şunlardır;

Kişisel bloglar.
Daha çok geniş kitlelere ulaşma amacı olmayan bloglardır. Kişisel deneyimlerin, ilgilenilen konuların, günlük yaşantının vb. paylaşıldığı bloglardır. En sık güncellenen ve en özgün blog türüdür.

Topluluk blogları.
Birden fazla kişinin içerik oluşturduğu bloglara topluluk blogları denir. Topluluk blogları bir konuda olabileceği gibi genel konularda da olabilir.

Haber blogları.
Ulusal ya da yerel haberlerin paylaşıldığı günlük gazete siteleri bu kategoriye girer. Bazı haber bloglarında genel haberleri bulabiliriz. Bazı bloglar ise tek bir konuda haber sunar. Teknoloji blogları gibi. Bazı haber blogları yoruma açıkken bazıları da yorumlara kapalıdır.

İş blogları.
Bunlara firma, şirket blogları da diyebiliriz. Firmaları internet kullanıcılarına tanıtmak, kullanıcıların gözünde firma imajını güçlendirmek, yeni müşteriler kazanmak ya da kullanıcılarla iletişime geçmek amaçlarından biriyle veya birkaçıyla oluşturulan bloglara iş blogları denir.

Bağlantı blogları.
Blog yazarlarının internette beğendiği videoyu, resmi, yazıyı vb. paylaştığı bloglara bağlantı blogları denir. Bilgi blogları, gezi blogları, video blogları, fotoğraf blogları bu blog türüne girer.

Yorumlar