İletişim nedir?, Nasıl kurulur?

İletişim nedir? İletişimin bir çok tanımı yapılmış ve hala yeni tanımlar yapılmaktadır. Bence iletişim; bilgi, düşünce, duygu alışverişinde bulunmak demektir. Kısaca söylemek gerekirse iletişim; Neyi, nerede, ne zaman ve nasıl aktaracağımızı bilmek, karşımızdaki kişinin bilgi, kültür seviyesini göz önünde bulundurmak. İletişimde bulunan kişiyle göz teması kurmak. Mesajın alınıp alınmadığını iletişimde bulunulan kişinin verdiği tepkilerden yararlanarak değerlendirmek ve yeni mesajlar göndermektir.

Başarılı bir iletişimin temel kuralları;
1. Iletisimde bulunduğumuz kişilere saygılı olmak, onların varlığını kabul etmek, önemli ve değerli olduklarını hissettirmek. Örneğin ;biriyle konurken başka yönlere bakmamak.
2. Konuyu ileteceğimiz kişinin yada kişilerin ilgi ve ihtiyaç durumlarına göre seçmek. Iletişimde bulunduğumuz kişinin bahsettiğimiz konuyla ilgisi yoksa; ya konuyu ilgi çekici bir şekilde anlatmalı yada geçici bir süreliğine ertelemelidir.
3. Konuyu karşımızdaki kişi yada kişilerin eğitim, kültür vb. Seviyelerine göre aktarmak. Çocukla iletişim kurarken çocuk gibi , yetişkinle iletişim kurarken yetişkin gibi davranmak.
4. Iletişim sırasında kullandığımız dile, anlatım tarzına önem vermek. Açık, anlaşılır bir dil kullanmak.
5. Konuyu aktarırken etkili ve uygun kanalları kullanmak. Konuyu karşımızdaki kişinin ilgilendiği konularla örneklendirerek anlatmak gibi.
6. Konuyu ilettiğimizde aldığımız tepkileri değerlendirmek, konuyu değiştirmek yada farklı bir anlatım tarzı tercih etmek. Olumlu yada olumsuz tepki aldığımızda gereğini yapmak. Örneğin tepki olumsuzsa mesaj gönderme şeklini değiştirmek.
7. İletişimin konuşmaktan ibaret olmadığını bilmek. Jest ve mimiklere yer vermek. Giyim-kuşam, duruş şekli vb. Unsurlara özen göstermek.
8. Empati kurmak. Empati kurmak iletişimde belkide en önemli unsurdur. (Empati; iletişimde bulunduğumuz kimsenin hissettiklerini hissetmeye, gördüklerini görmeye, düşündüklerini düşünmeye çalışmak, kısaca dünyaya karşımızdaki kişinin penceresinden bakmak demektir.) “neler hissettiğini anlıyorum” vb. cümleler kurmak(anlıyorsak tabi)…
9. Konuşmaktan çok dinlemeyi bilmek. İnsanların çoğu ne kadar güzel sözler söylediğimize değil onları ne kadar iyi dinleyebildiğimize bakar.
Iletişim ve empati konusunda prof. Dr. Üstün DÖKMEN’in ‘Iletişim Çatışmaları Ve Empati’ isimli kitabını okumanızı öneririm.

Yorumlar