İnternet; fırsatlar dünyası

17 Şubat 2009 Tarihinde “Blogunuzu reklam verenlere cazip hale getirmek” isimli bir yazı yazmıştım. Yazının tutulduğundan mı bilinmez, yazı sitemin altında “izinsiz kopyalama yapılamaz” yazmasına rağmen birçok blog ve site sahibi tarafından kopyalanmış. Kopyalama yapanlar hiç bir şekilde kaynak belirtmemiş. Buraya kadar herşey normal. Işin ilginç yanı ise, nasıl oluyor bilmiyorum ama bu sitelerden yaklaşık 300 tekil ziyaretçi aldım. Bu durumu bir türlü çözemedim. Anlatmak istediğim konu bu değil, konuyla ilgili olsun diye anlattım yaşadığım şeyi. İşte size bir örnek olay daha; Mehmet Doğan anlatıyor; “Yabancı bir web sitesindeki bir ürün için binlerce kişi sipariş verdi. Onlarca dergi, gazete ürün hakkında yazı yazdı. Bir alışveriş sitesi yüksek talep üzerine büyük sipariş verdi. Peki işin ilginç yanı ne? Işin ilginç yanı bu ürünün tamamen hayal ürünü olması ve geleneksel pazarlamaya 0 (yazıyla sıfır) dolar harcanması. Tamamen web üzerinden viral pazarlama…”

Anlatmak istediğim internette her şey çok hızlı yayılıyor ve çok büyük yankılar uyandırabiliyor. Ve bu gün iş başı yapmış bir çok firma bir kaç yıl sonra uluslararası vazgeçilmez yerlere sahip olacaklar. Internetle kısa süreli de olsa bir geçmişi olan herkes, internetin fırsatlar cenneti olduğunu söylüyor. Biz türkler ise bu alanı en az oranda kullanıyoruz. Tamam internet Türkiye’ye geç geldi, gelişiyoruz ama çok yavaşız. Hala bir çok kullanıcımız sohbet ediyor, oyun oynuyor. Araştırma yapan, bir şeyler öğrenen, paylaşan kullanıcı sayısı %5 – 10 oranında. İşte bu konuda bir araştırma!.. Biz yavaş yavaş gelişirken bir çok iş alanı yabancılar tarafından kapışılıyor. Arama motoru, Google. işletim sistemi microsoft. Reklam, adsense, adwords. Sosyal ortam, facebook, hi5, twitter, netlog, msn. Blog, wordpress , blogger. Ücretsiz sunucu, blogger, wordpress, Bedava-sitem… vb. Bunlar verebileceğimiz örneklerden sadece bazıları. Tabi türkiye’de de başarılı firmalarımız var. Ama bizim neden hala uluslararası internet firmamız yok? Bu gün Google’da ”Uluslararası türk internet firması” şeklinde bir arama yaptığımızda en az 1 milyon sonuçla karşılaşmamız gerekmez miydi? İnternetle tam olarak uğraşmaya 2000′lerde başladık, işte 2010′lara geliyoruz. Artık hızlanmamız gerekiyor diye düşünüyorum. Bu konuda girişimde bulunan bir çok firmamız var. Dünya pazarına daha fazla türk firması açılmalı ve bu tür firmalar desteklenmeli. Herkes bunu söylüyor ama neler yapabiliriz? sorusuna cevap veren yok. Işte size cevap; Bu firmaları tanıtalım… Bu firmalara ortak/üye olalım. Gerek Türkçe gerek diğer dillerde tanıtım metinleri hazırlayalım, Bu firmalarla ilgili bloglar kuralım vs. Bu soruya bir çok cevap bulunabilir…

Ve internette söz sahibi olmuş blogcular çoğunlukla yabancı firmaları tanıtıyorlar. Bu bloglarda nedense türk firması tanıtımı görmek pek mümkün değil. Bence artık önceliği kendi firmalarımıza vermemiz gerekiyor. Eksiklerimiz yok mu? Var, hemde çok… Ama internetle uğraşalım yada uğraşmayalım, ipin ucundan bir şekilde tutmamız gerekiyor.

Yazar Notu:
Merhaba Ben ibrahim. Bu makaleyi 18 nisan 2009′da yazdım.

Yorumlar