Mor ineğin akıllısı; İşin özü farklılık

Prof. Dr. Arman Kırım; yazar ve iş adamı. Yirmi yıldır pazarlama üzerine kafa yormuş biri. Kendisi ingiltere warwick üniversty ve Odtü işletme bölümünde öğretim üyeliği yapmış.
Mor ineğin akıllısı; İşin özü farklılık
Yazarın onuncu kitabı ‘Mor ineğin akıllısı’ Mor ineğin akıllısı isimli kitap sıradışı olmakla ilgili. Ürünlerin ve hizmetlerin giderek birbirine benzediği ve sayılarının arttığı bir dünyada farkedilmek ve değer yaratabilmek ancak sıradışı olmakla mümkün. Bu bunun nasıl başarılacağı anlatılmaya çalışılmış. Mor ineğin akıllısı’nda dile getirilen öneriler tek kişilik işletmeler içinde geçerli, binlerce kişinin çalıştığı şirketler içinde. Yani doktor, eczacı, avukat içinde geçerli, bir banka, bir sigorta şirketi, büyük bir sanayi kuruluşu, tatil köyü veya holding içinde geçerli. Hatta, kişisel profesyonel kariyer gelişimini planlayan bireyler için bile.
Arman hoca konuyla ilgili her ülkeden örnekler vermiş ama asıl kaygısı sıradışı örnekler vermek olmuş. Kitap öyle teknik konularla dolu sıkıcı bir kitap değil, konuşma diliyle yazılmış. Kitaptan bazı başlıklar ; farklı olunca ne olacak, fiyat kırmak ne zaman işe yarar, sen pekmezi iyi yap sinek bağdattan gelir, sadece reklamla da olmaz, algıda farklılaşma, yada ineği mora boyamak, biz türkler markayı keşfettik, pazarlamada sıra dışı olmak, salgınların yapısal özellikleri, az sayıda taşıyıcı kuralı, kulaktan kulağa pazarlama ne denli yaygın?, mor inekler yaratan kurum kültürü vb.
Kitaptan kısa bir alıntı; “Geçtiğimiz beş altı yılın dünya çapındaki en önemli değişimi, internetin hızla gelişmesi, bir anda herşeyi değiştirecekmiş gibi bir seyir izlemesi ve ardından tüm beklentilerin büyük bir gümbürtüyle patlamasıydı. Gerçektende dünya birden bire allak bullak olur gibi oldu. Ufak çocuklar kırk sene iğneyle kuyu kazıp kahır çeken koca koca adamlarla dalga geçercesine zengin olmaya başladılar. Ve ortalık öyle bir hale geldiki işadamı olmak için yaşınızın 15 ila 25 arasında olması ve mutlaka bilgisayardan anlar olmanız gerekmeye başladı. Azıcık bilgisayar hakimiyeti olan kimi gençler büyük müteşebbis edalarıyla dolaşmaya başladılar. Olan bitenden geri kalmamak isteyen, veya ‘ulan ya bu herifler haklıysa’ kaygısı duyan bazı işadamları ister istemez bu yarışa katıldılar, para harcadılar, yatırım yaptılar…”
Mor ineğin akıllısı kitabı ve yazar hakkında birkaç okur yorumu;
“Arman hoca ülkemizde, yönetimin teorisi ile pratiğini en iyi bilen ve en basit şekilde aktarabilen ender akademisyenlerden biridir” Cemal Ererdi, Genel müdür, AXA oyak sigorta.
“Binden fazla iş ortağımıza seminerleriyle farklılaşmayı işlerine uygulatmayı başardı; bu keyifli kitabı ise gelecek tüm kuşaklar için önemli bir hazine… Her zamanki gibi teşekkürler Arman hoca…” Tansu Yeğen, Genel müdür yardımcısı, Microsoft Türkiye.

Yorumlar