Sosyal ağları kullanarak işinizi büyütün

Arkadaş bulmak, bir şeyler paylaşmak, reklam yapmak… Sosyal paylaşım sitelerini kullanmamızın nedenlerinden sadece bir kaçı. Facebook, Twitter ve Friendfeed gibi sosyal paylaşım sitelerini aşırı derecede kullanan ülkelerden biriyiz. Yukarıda saydığımız nedenler dışında sosyal paylaşım sitelerini işinizi büyütmek içinde kullanabileceğinizi biliyor musunuz? Peki nasıl? Okumaya devam edin.

1. En çok kullanılan sitelerin arasından işinize en uygun olanları belirleyin. Bu sitelerde işinizin konusuyla ilgilenen potansiyel müşteri ve ortak adaylarıyla karşılaşacaksınız.
2. İşinizle ilgili gruplara katılın. Katıldığınız site ya da grupta çevrenizin dar olması normal. Başlangıçta bir deneme aşamasıyla karşı karşıya kalırsınız. Sadece reklam yapmayın, işinizle ilgili bilgileri, istatistikleri paylaşın. Ürünlerinizle ilgili bilgiler verin. (diğer üyelerinde katılabileceği tartışma yaratan bilgiler) İşinizle ilgili yeni fikirler paylaşın, fikir isteyin. Kısa sürede “sözü dinlenen” biri haline gelebilirsiniz.
3. Sizinle aynı sektörde bulunan ünlü kişilerle iletişime geçin.İşinizle ilgili blogların yazarlarıyla iletişime geçin. Sorular sorun. Öğrenme hevesiniz ilgi çekecektir. İşinizle ilgili bloglarda makaleler yazın. Makaleleriniz reklam kokmasın ama okurlarınız kim olduğunuzu ve ne iş yaptığınızı bilsinler.
4. İş alanınızda uzman olduğunuzu gösterin, aktif olun. Diğer kişilerin işine yarayacak bilgiler verin, istatistikler paylaşın. Uzun süre pasif kalmayın. Blog yazın…
5. Dinleyin ve izleyin. Diğer kişilerin paylaşımlarına yorum yazın. Yorumlarına da yorum yazın. İşinizle ilgili soruları yanıtlayın, yardım önerisinde bulunun. “… ihtiyacım var”, “… bozuldu, kırıldı, kayboldu, bulamadım” mesajlarını takip edin. Sizinle aynı iş kolunda olan ünlüleri takip edin. Sosyal ağlarda sadece son maddeyi uygulamak bile size mükemmel fikirler verecek ve sizi yeni iş fırsatlarıyla karşılaştıracaktır.

Yorumlar