Sosyal medya optimizasyonu

Bilindiği gibi sosyal paylaşım siteleri çok yaygınlaştı. Web sitelerinin sosyal ağlarda varlığı zorunlu hale geldi. Sosyal medya optimizasyonu konusunda sizlerle bir kaç bilgi paylaşacağım;
1. Rss, paylaşım butonları, oylamalar, anketler, yorumlar, beğeniler gibi araçları sitenize dahil edin. Siteniz için bir blog oluşturun.
2. Sitenizi tanıtıcı aktivitelerde bulunun. Siteniz için facebook sayfası oluşturun, Yeni içeriklerinizi Friendfeed, Twitter gibi sosyal ağlarda paylaşın. Bloglara yorumlar yazın. Forumlarda içeriğinizle ilgili tartışmalara katılın.
3. Önemli ve ilginç içeriklerinizi sosyal imleme sitelerine gönderin. İzin veriliyorsa diğer sitelerde içeriğinizle ilgili makaleler yazın. Sadece siteniz için değil içeriğiniz içinde tanıtım yazıları yayınlatın.
4. İçeriğinizle ilgili e-kitap, sunum vb. materyaller oluşturun. Bu materyalleri sosyal medyayı kullanarak dağıtın.
5. Paylaşılabilir içerik üretin. İlginç bilgiler, komik şeyler, gururlandıran, üzen, ilgilendiren içerikler vb.
6. Artık geleneksel seo çalışmalarına biraz ara verin ve Facebook sayfanızı, Twitter hesabınızı vb. büyütün.

Sosyal imlemenin faydaları
Önce “sosyal imleme nedir?” tanımlayalım. Bir internet kullanıcısının herhangi bir sitede beğenmiş olduğu makale, video, fotoğraf ya da farklı bir içeriği diğer internet kullanıcılarının beğenisine sunmasına sosyal imleme denir. Sosyal imleme hakkında farklı tanımlar için aşağıdaki bağlantıyı takip edebilirsiniz.
Sosyal imlemenin faydaları nelerdir?
İnternet kullanıcıları için; Sosyal imleme sayesinde aradığınız içeriğin daha kalitelisini bulmanızı sağlar. Aradığınız içeriklere daha hızlı bir şekilde ulaşmanızı sağlar. Zaman kaybını önler.
Webmasterlar için faydaları; İçeriğinizin paylaşılması daha fazla ziyaretçi kazanmanıza neden olur. Sosyal imleme sizi daha kaliteli içerik paylaşmaya yönlendirir. Sosyal imleme sayesinde hem içeriğinizin kalitesi artar, hem ziyaretçileriniz, hem de kazancınız artar.

Yorumlar