Bitmex Kripto Para Borsası Hakkında Bilgiler

Merhaba. Bitcoin hayatımıza yepyeni teknolojiler getirdi. Blockchain bu teknolojiler arasında en fazla üzerinde durulan konu. Benzer veya farklı alanlarda hayat kolaylaştıran projeler -yani alt coinler- bir biri ardına ortaya çıkmaya başladı. Bu kripto paraların değişimi için onlarca kripto para borsası açıldı.

Kaynak: Bitmex.

Bitmex borsası da bunlardan biri. Ancak Bitmex, son zamanlarda fazlasıyla gündemde. Bunun sebeplerinden biri elbette güvenlik konusuna aşırı derecede önem vermeleri. Bu borsanın gündeme oturmasının asıl sebebi kaldıraçlı işlemlere izin vermesi. Bitmex borsasında elimizde bulunan Bitcoin'in 100 katına kadar işlem yapabiliyoruz. Ayrıca kaldıraç kullanmazsak (1X) komisyon ödemiyoruz. Tabi ki kaldıraç kullanımı da çok büyük fırsatları ve riskleri içinde barındırıyor. Bu paylaşımda Bitmex borsasıyla ilgili bir kaç bilgi vereceğim. Ancak şunu belirteyim; Öğrendiklerimi deneyimleyerek sonuçlandırdığım için yanlışlıklar olabilir. Ve borsa ile ilgili bilgilerin tamamını veremez.

- Bitmex borsasına sadece Bitcoin yatırabiliyorsunuz. Yine çekim yaparken de Bitcoin tek seçenek. Site içinde farklı kripto paralar listeleniyor. Fakat onların tamamı vadeli kontratlar.
- Para çekme işlemleri diğer borsalardan biraz farklı. Günde bir defa Bitcoin çekimi yapabiliyorsunuz. Bunun sebebi güvenliğe fazlasıyla önem vermeleri. Yatırılan Bitcoin'lerin tamamı soğuk cüzdanlarda tutuluyor. Saat 13.00'a (UTC) kadar verilen çekim talepleri belirtilen saatten sonra gerçekleştiriliyor.
- Borsa, yatırma/çekme işlemlerinden ücret almıyor. Ancak çekim talebi oluştururken madenci ücretlerini talep ediyor. Örneğin bu yazıyı yazarken kontrol ettiğimde çekim için madenci ücretlerinin 0.001 ve 0.0002 BTC olduğunu görüyorum. Bu oranlar sürekli olarak değişiyor. Yüksek ücreti öderseniz işleminiz çok çabuk gerçekleşiyor. Ancak ben düşük ücreti tercih ediyorum.
- Borsada Bitcoin, Bitcoin Cash, Litecoin, Ethereum, Eos, Cardano(ADA), Tron ve Ripple ile işlem yapabiliyorsunuz. Bütün bu kripto paralarda farklı kaldıraçları tercih edebiliyorsunuz. Örneğin; Eos ticaretinde en fazla 20x aldıraç kullanabiliyorsunuz. Ancak Bitcoin haricindeki kripto para işlemlerinin tamamı vadeli kontrat. Yani gelecekteki fiyatları tahmin ederek işlem yapıyorsunuz.
- Bitcoin'de ise beş farklı kontrat mevcut. Dört tanesi vadeli kontrat. Bir tanesinde ise güncel fiyattan işlem yapılıyor. Bitcoin kontratları XBT şeklinde isimlendiriliyor.
- Borsada birebir kripto paralarla değil kontratlar ile işlem yapılıyor. Örneğin; Bitcoin ile işlem yaparken her bir kontrat 1$ değerinde. Ancak ada ile işlem yaparken Cardano'nun bitcoin fiyatı üzerinden işlem yapılıyor. Ve her bir kontrat 1 ADA değerinde.
- İşlem yaparken market fiyatı ile emir defteri farklılık gösterebiliyor. Ancak bir süre sonra bir fiyatta buluşuyorlar.
- Marketten alım satım yaparsanız işlem anında gerçekleşiyor. Ancak market işlemlerinde daha fazla komisyon ödersiniz. Ayrıca yüklü işlemlerde market alımlarının bir kısmı hedefinizden daha yüksek alımlar, satımların bir kısmı da daha düşükten gerçekleşir.
- Emir defterinden işlem yaparsanız daha az komisyon ödersiniz. İstediğiniz fiyattan alım satım yapabilirsiniz.
- Bitmex borsasında her iki yönden işlem yapabiliyorsunuz. Yani sadece alım yapıp yükselme beklemek zorunda değilsiniz. Aynı zamanda fiyatların düşeceğine inanıyorsanız satım işlemi de yapabiliyorsunuz. Yani her iki yönde para kazanabilirsiniz.
- Bitmex borsasında kaldıraçlı işlem yapabilirsiniz. Hesabınızda 1 BTC olduğunu varsayalım. 2x kaldıraç kullanırsanız sanki 2 BTC'niz varmış gibi işlem yapabilirsiniz. Ancak 10X'ten fazla kaldıraç kullanmanızı tavsiye etmiyorum.
- İşleminizi kapatmadığınız sürece ve kullandığınız margin likide olmadığı sürece kaybetmezsiniz. İşlem üzerindeki kaldıraç kısmından margin ekleyerek likide fiyatınızı daha yukarıya/aşağıya çekebilirsiniz.
- 1X kaldıraç kullanarak komisyon ödemeden işlem yapabilirsiniz. Bu seçenek Bitmex borsasını cazip hale getiriyor. Çünkü diğer borsalarda her işlem için komisyon ödüyoruz.
- Bitmex borsasının bir deneme sürümü mevcut. Testnet.bitmex.com adresinden üyelik oluşturarak borsayı test edebilirsiniz. Depozit kısmındaki ücretsiz musluklardan BTC yatırma işlemi yapabilirsiniz.

Bitmex borsasına üye olmak isterseniz: www.bitmex.com

Yukarıda bahsettiklerim bilgilendirme amaçlıdır. Yatırım tavsiyesi değildir. Kaldıraçlı işlemler kat kat risk içerir. Yeni paylaşımlarda görüşmek üzere. Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Yorumlar