Bitmex Alım-Satım Stratejisi

Merhaba. Daha önceki paylaşımlardan birinde Bitmex borsası ile ilgili bir kaç bilgi vermiştim. Öncelikle o yazıyı okursanız daha faydalı olacaktır. Bu paylaşımda ise bir ticaret stratejisi paylaşacağım. Ancak bunun öncesinde genel bir stratejiden bahsedeceğim.

Bir yatırım aracında trendin döneceğini düşünmeye başladık. Alımı yaptıktan sonra risk iştahımıza göre %10-20 altına stop (zararı durdur) emri giriyoruz. Daha sonra aldığımız fiyatın %50-60 üzerine sat limiti belirliyoruz. Ve kararımızın arkasında duruyoruz. Ancak beklediğimiz satış seviyesinden önce düşüş başlarsa satış yapıp karımızı alıyoruz. Bahsettiğim oranlar elbette dalgalanmanın yüksek olduğu piyasalar için geçerli. Hisse senedi vb. piyasalarıda stop, fiyatın en fazla %5 altına konulmalıdır. Tabi ki hedefi fiyatın %10-20 üzeri olabilir. Bahsettiğim strateji tecrübeli yatırımcılar tarafından sürekli olarak kullanılmaktadır.

Gelelim Bitmex stratejimize. Bitcoin üzerinden işlem yaptığımızı farzedelim. Çeşitli analizler (teknik-temel) yaptık ve bir seviyeden trendin değişeceğini düşünerek alım veya satım işlemi yaptık. Öncelikle şunu belirteyim. Hiç bir zaman ilk işlemde yüklü alım/satım yapmayın. Portföyün %1-2'si ile işlem yapmak idealdir. İşleme başladıktan sonra ilk yapmamız gereken stop emri girmektir. Risk iştahınıza göre bir oran belirleyebilirsiniz. Fiyat işlem yaptığımız yönde gitmeye başlarsa sorun yok. Sadece hedeflediğimiz satış fiyatını bekliyoruz. Ancak işlem yaptığımız fiyatın tersine trend oluşmaya başlarsa bahsedeceğim stratejiyi devreye sokuyoruz.

Tekrar belirtelim; hiç bir zaman yüklü işlem yapmıyoruz. Fiyat ters yönde ilerledikçe kademeli olarak alım/satım yapmaya başlıyoruz. Örneğin: 10.000$ fiyatından yükseliş başlayacağına inanarak işleme girdik. Düşüş başladı ve 9995$'a düştük. Buradan itibaren düşüş devam ettiği sürece alım yaparak ortalamamızı düşürüyoruz. Belirlediğimiz stop fiyatına kadar bu işlemi yapıyoruz. İşlemimiz stop seviyesinden biterse belirli bir süre bekleyip tekrar alım yapıyoruz. Ve aynı stratejiyi tekrar uyguluyoruz.

Her işlemde %50 şansımız var. Teknik-temel analizi sağlam yaparsak bu şansımız artıyor. Sürekli olarak analiz yeteneğimizi geliştirerek karlı işlem sayımızı artırabiliriz. Ancak her ne olursa olsun karar değiştirmediğimiz, manipüle edilmediğimiz sürece bu stratejilerle düzenli olarak kar etmeye başlarız. Yaptığımız işlemlerin %50'si başarılı olsa bile kara geçmemiz için yeterli.

Ayrıca internetten konuyla ilgili videoları izleyerek marjin ekleme çıkarma işlemlerini öğrenmeniz yararınıza olacaktır. Marjin ekleyerek likide olma fiyatını düşürebilirsiniz. Belirtmeden geçmeyelim; en iyi taktik 'stop-limit' girmek. Bitmex borsasına henüz üye olmadıysanız, buyurun: www.bitmex.com

Yeni paylaşımlarda görüşmek üzere. Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Görsel kaynağı: Bitmex.com

Yorumlar