Göstergeler: Hareketli Ortalamalar

Merhaba. Bu paylaşımda Hareketli Ortalamalar hakkında konuşacağız.

Bildiğimiz gibi bütün göstergeler gerçekleşmiş veya gerçekleşmekte olan fiyat değişimlerini gösterir. Aslında bütün indikatörler, osilatörler vb. grafiğe çizilen şekillerden ibarettir. Ancak şöyle bir durum var; Göstergeleri kullanan kişi sayısı ne kadar fazla ise o kadar iyi çalışırlar. Yani grafiği yönlendirenler botlar veya insanlar. Ancak şekillere baktığımız için göstergelerin çalıştığını düşünüyoruz. İşte RSI, Stochastic, Macd, Bollinger banları ve hareketli ortalamaların çok iyi çalışmasının sebebi budur.

Bahsettiğim göstergelerde olduğu gibi hareketli ortalamaları da kullanan çok fazla yatırımcı var. Bu durumda ekrana çizdiğimiz veya metematiğe çizdirdiğimiz o çizgiler anlamlı hale geliyor. Hareketli ortalamalar bir al-sat göstergesi değildir. Trend takibi için kullanıyorlar. Yükseliş veya düşüş trendleri konusunda neredeyse her indikatörden daha iyi çalışıyorlar. Hareketli ortalamaları destek/direnç seviyelerini belirlemek için kullanan çok fazla algoritma var. (Dikkat! Yazar burada çok değerli bir bilgi verdi ;))

Hareketli ortalamalarda girilen sayı arttıkça verdiği sinyal azalır. Daha kaliteli veriler sunmaya başlar. Girilen sayı azaldıkça verdiği sinyal artar. Ancak yanlış veri sayısı da artar. Grafikteki her bir mum hareketli ortalamalarda bir sayıyı ifade ediyor. Günlük grafikte 50 sayasını girdiğimiz hareketli ortalamayı kullanıyorsak 50 günlük fiyat değişimlerinin bir ortalamasını gösterecektir. Hareketli ortalamalarda Fibonacci sayıları en fazla tercih edilen sayılar. Ayrıca 50, 100 ve 200 seviyeleri de çok fazla kullanılıyor. Hareketli ortalamaların "ağırlıklı, basit" gibi çeşitleri var. Ama o konuda ayrıntılı bilgi sahibi değilim.

Not: Hacmin az olması ve yatay seyir hareketli ortalamaların zayıf yönleridir. Tradingview, İnvesting gibi sitelerde veya grafik sunumu yapan uygulamalarda hareketli ortalamaları kullanarak hisse senedi, Forex veya kripto para taraması yapabilirsiniz.

Okuduğunuz için teşekkürler.
Görsel kaynağı: Tradingview.com

Yorumlar