Kripto Piyasası Bitti Mi?

Merhaba. Yoğun geçen bir günün ardından hem biraz dinleneyim hem de piyasaya bir göz gezdireyim dedim. Coinmarketcap kızıla dönmüş. Piyasa hacmi 240 M'lerde. Haberler, yorumlar daha da olumsuz. Genel duruma bakılırsa yıl başından daha fazla olumsuzluk var.

Görsel kaynağı: (link
)
Bu gibi durumlarda aklıma şu söz geliyor;
Herkes satarken al, herkes alırken sat

Buna benze çok fazla güzel söz var. Ancak biz acemi yatırımcıyız. "Daha da yükselecek" inancıyla dışarıda yatırım için para bırakmadık :D

Durum neyi gösterirse göstersin ben hala olumlu bakıyorum olaya. Grafiği haftalık/aylığa aldığımda hala yükselişte olduğumuzu görüyorum çünkü. İnsanların çoğunluğu güncel duruma/fiyata vb. bakarak geçmişi veya geleceği değerlendirmeye çalışıyor. Oysa kendimize şunu sormamız gerekiyor; "Buraya nerelerden geldik?" Örneğin; Bir bitcoin yatırımcısı Coinmarketcapte tarihsel verilere bir göz gezdirirse bir yıl önceki BTC fiyatının 2500$'larda seyrettiğini görecek. Bir yıl daha geriye gidersek 600 küsür dolar gibi bir fiyat görüyoruz. Gerçek verileri görmesek dalga geçildiğini düşünürüz.

Ancak şöyle bir durum var; yukarıda da bahsettiğim gibi biz acemi yatırımcıyız :) Kısa vadeli bile denilemeyecek sürelerde yatırım yapıyoruz. Haliyle giriş yaptığımız zaman zirvelerden yatırım yapıyoruz. 15.000$ seviyelerinden Bitcoin yatırımı yapanlar için çok kötü bir durum. Ayrıca bir çok kişi geçtiğimiz aylarda daha da yükselecek düşüncesiyle 12.000$ seviyelerinden tekrar giriş yaptı.

Çözüme gelecek olursak; Şimdiye kadar olanlar oldu. Zarar edilebileceği kadar edildi. Dersimizi aldık. Bundan sonra her durumda karlı çıkabileceğimiz yöntemleri biliyoruz. Peki hangi stratejileri uygulayarak her halükarda karlı çıkabiliriz. Bir kaç yöntemden bahsedelim.

- Her zaman dalgalanmalar olacak. Yükseliş ve düşüşlerin olmadığı bir piyasada para kazanmamız imkansız.
- Hiçbir şeyi kaçırmıyoruz. Tekrar yükselecek ve tekrar düşecek.
- Yine zarar ettiğimiz durumlar olacak. Ancak vazgeçmezsek tecrübemiz ve kazancımız artmaya başlayacak.
- Kademeli yatırımlar yapacağız. Tekrar söyleyelim; tren seferleri devam ediyor.
- Her şeyimizi bir yatırım aracına basarak kazanç elde edemeyeceğimizi öğrendik.
- Biraz döviz, biraz hisse senedi, biraz altın, biraz soğan :D yatırımı yapacağız. Biraz da kripto para alacağız. (Sepet meselesi)
- Yükseldikçe satım, düştükçe alımlar yapacağız. Kum saati taktiğini uygulayacağız. Yani tren(d)e bineceğiz. (Trend dostumdur meselesi)

Belirli bir zaman geçti. Yeteri kadar tecrübe kazandık. Hala kayıplarımız varsa yatırım/ticaret işi bize uygun değildir. Farklı alanlara, farklı işlere yöneleceğiz.

Bu paylaşım aynı zamanda Steemit.com'daki blogumda da yayınlanıyor. Yeni bir paylaşımda görüşmek dileğiyle, takipte kalın. İyi eğlenceler, bol kazançlar.

Yorumlar