Sabit Değerli Kripto Paralar

Merhaba. Bitcoin'in fiyatı ne kadar? X dolar, Y Yuan, Z TL? Bildiğiniz gibi Bitcoin, ilk üretilen kripto para. Üretildiği ilk zamanlarda pizza ile vb. takas ediliyordu :) Daha sonra yeni kripto paralar (Altcoin) ortaya çıktı, değişim aracı projeleri sunuldu. Bir müddet BTC/Xcoin ticareti yapıldı. Ancak ortada bir sorun vardı. Kripto paralar yerel para birimleri karşısında aşırı derecede dalgalıydı. Yeni ortaya çıkmış bir teknoloji, haliyle biraz da "güvenilmez." İnsanların değişim esnasındaki hızlı dalgalanmalardan maddi varlıklarını koruyabilmeleri için sabit değerli kripto paralara ihtiyaç duyuldu. Bir şirket veya platform tarafından desteklenen kripto paralar oluşturuldu. Bu paylaşımda sabit değerli kripto paralara yer vereceğiz.

Görsel kaynağı: Link

USD Tether (USDT):
ABD doları fiyatına sabitlenmiş bir kripto para birimi. Omni altyapısı kullanılarak oluşturuldu. Dolaşımda yaklaşık 2.707.140.346 USDT var. Karşılığında bankalarda gerçek Amerikan doları tutularak değerinin korunduğu iddia ediliyor. Ancak son dönemde hakkında fazlasıyla konuşuluyor. Fiyatı da 0.95$-1.05$ arasında salınıyor. Diğer kripto para borsalarında Bitcoin baskın durumdayken Bitfinex, Kraken vb. borsalarda ise USDT daha baskın. USDT hakkında bir yazı. Son dönemdeki dedikodular hakkında bir yazı: Bitfinex Tether (USDT) Basarak Bitcoin Fiyatını Manipüle Ediyor Mu?

Bitusd, Bitcny, Bitruble veya Bitgold:
Bitshares merkezi olmayan bir kripto para platformu. Bünyesinde bilinen kripto paraları barındırdığı gibi Amerikan doları, Çin Yuan'ı ve Altın fiyatı gibi paralara endeksli kripto paralar da mevcut. Bu kripto paralar platformda kilitli tutulan Bitshares (BTS) ile destekleniyor. BTS Bitshares platformunun ana kripto parası. Platform kullanıcıları değişim esnasındaki dalgalanmalarda yerel para birimlerini temsil eden kripto paralara geçiş yapabiliyorlar. Geçtiğimiz yıllarda Bitkapital üzerinden Türk lirası ile Bitshares platformuna çıkabiliyorduk. Ancak Bitkapital borsası kapandı. Bkz: Bitkapital nedir?

True USD (TUSD):
Yeni bir kripto para. USDT'de olduğu gibi Amerikan doları fiyatına sabitlenmiş. Ethereum blok zincirinde oluşturulmuş bir token. "USDT gibi manipülatif davranmayacaklarını" iddia ediyorlar. Dolaşımda yaklaşık olarak 88.931.846 TUSD var. Bu kripto paranın da üretim sınırı yok. Aynı şekilde Tether gibi sabit dolar değerini koruyamıyor. Örneğin: 1.1$ değerine kadar salındığı durumlar olmuş.

Yukarıda sabit değerli olduğu düşünülen kripto paralardan bir kaç tanesini listeledik. Önümüzdeki dönemde devletler, bankalar ve diğer kurumlar tarafından sabit değerli kripto paraların üretilmeye başlanacağını düşünüyoruz. Hatta hisse senetlerine, tahvil fiyatlarına vb. sabitlenmiş kripto paralarla bile karşılaşabiliriz.

Bu paylaşım aynı zamanda Steemit.com web sitesinde yayınlanıyor. Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Yorumlar