Borsada Kar/Zarar Hedefi Belirlemek

Merhaba. Bu yazımızda borsalarda ticaret yaparken kar hedefi belirleme ve zarar durdurma hedeflerinden bahsedeceğiz. Başlığı okuyunca "Zarar hedefi de belirlenir miymiş?" diyebilirsiniz. Ancak ticaret söz konusu ise -olası- zararı da hedeflememiz gerekiyor. Konumuz borsalarda işlem yapmayı düşünüp eğitim almak isteyenlerin ilk öğrenmeleri gereken tecrübelerden biridir. Zira herhangi bir kişiye "Fiyat buradan nereye gider?" diye sorsak şu cevaplardan birini verecektir: "Yatay seyreder, düşüşe geçer, yükselişe geçer" Yatay seyretme senaryomuzda kar/zarar miktarı cüz-i kalacağı için aslında elimizde iki seçenek kalıyor. Öyleyse tahminimizin tersi yönde ilerleyecek bir trend için zarar durdurma hedefimizi belirlemeliyiz. Ve sermayemizi riske attığımızdan daha fazla bir kar oranı hedeflemeliyiz.
Görsel: link -

İşleme girmeden önce olası zarar durumunda stop loss (zararı durdur) limitini belirle. Çünkü işleme girdikten girdikten sonra algını meşgul edecek fazlasıyla şey olacaktır. Zararı durdur limiti her piyasaya göre değişiklik gösterecektir. Forex vb. kaldıraçlı piyasalarda stopu çok uzağa koymak telafi edilemez zararlara dönüşebilir. Kripto para piyasasında oynaklığın fazla olmasından dolayı stop biraz uzağa konulması gerekir. Hisse senedi piyasasında oynaklık diğer piyasalara nazaran çok azdır. Bu sebeple yakın bir stop seviyesi belirlenebilir.
- Kar hedefi belirlerken riske atılan miktarı referans al. Yani belirlenen stop seviyesinin iki buçuk katı bir karı hedeflememiz gerekir. Alım/açığa satış vb. işlemini yaptığımızda stop oranımız fiyatın %1'i ise kar hedefimiz en az yüzde %2.5 olmalıdır.
- Takip eden stop kullan. Ancak zarar ederken takip eden değil,:) kardayken takip eden stop kullanmamız gerekiyor. Böylece trend dönüşü korkusundan kurtuluruz. Kar oranı hedefimize ulaşmasa bile işlemden karlı olarak çıkarız.
- Defalarca stop olsan bile stop kullanmayı alışkanlık edin. Bunu yapmak bizi sık sık zarara uğratabilir. Ancak hiç bir zaman elimizdeki sermayeyi sıfırlama tehlikesi olmaz. Başka fırsatlar için oyunda kalırız.

Gelelim stop olunan işlem sayısını düşürme konusuna. Yani "düşüşe geçer, yükseliş başlar" seçeneklerinden doğru olanı tahmin etme konusuna. Bunun için az da olsa teknik analiz, temel analiz, yatırımcı prikolojisi dersi almamız ve işlem yapma tecrübesi edinmemiz gerekiyor. Mum çubuklarını okuma, destek/direnç seviyeleri belirleme, indikatör-trend uyumsuzlukları, üçgen çizimleri vb. konularda kendimizi geliştirmemiz gerekiyor.

Ve unutmayalım: Piyasalar çoğunlukla algoritmalar tarafından yönetiliyor. Duygusal varlıklar olarak kendimize göre strateji geliştirmek ve sistemden sapmadan uygulamaktan başka çaremiz yok. Ayrıca botları bir market yapıcı olarak görüp stratejilerini keşfetmeye çalışmamız gerekiyor. Duygusallığımız zaaf gibi görünse de öğrenme konusunda bizimle rekabet edebilecek bir algoritma henüz geliştirilmedi.

Yeni paylaşımlarda görüşmek dileğiyle. Okuduğunuz için teşekkürler.

Yorumlar