Faiz İndirimi Neleri Etkiler?

Bildiğiniz gibi geçtiğimiz günlerde bir faiz indirimi oldu. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası politika faizini 450 puan düşürdü. Böylece %24'ten %19,75'e bir faiz indirimi oldu. Ayrıca gelecek toplantılarda da ek faiz indirimi olacağına dair sinyaller verildi. Merkez bankamızın bu son faiz indirimi ve ek indirim sinyalleriyle birlikte kredi faizlerinin de bir miktar düşmesi bekleniyor. Ayrıca döviz kurunun yükseleceği bekleniyordu. Ancak beklenen ölçüde bir fiyat değişimi olmadı. Gelin ekonomistlerin faiz indirimi konusundaki beklentilerine bir kulak verelim.

Cüneyt Akman 22 Temmuz tarihinde, 25 Temmuzda gerçekleşecek olan faiz indirimiyle ilgili olarak görüşlerini paylaşmıştı. Cüneyt bey kur savaşları ve faiz indirimi konusunda değinmiş.

Nasrullah Ayan faiz indirimi konusunda beklentilerini paylaşmış. Geçmişteki faiz indirimlerine bakarak gelecekte neler olabileceğine dair değerlendirmelerde bulunmuş. Ayrıca çektiği videoda döviz, cari fazla, mevduat faizleri vb. konulara da değinmiş.Atilla Yeşilada ise faiz indiriminin enflasyonu etkileyip etkilemeyeceği, ülke ekonomisine nasıl yansıyacağı konularında beklentilerini paylaşılmış. Yeşilada merkez bankasının bağımsızlığına da vurgu yapmış.Emre Alkin ise merkez bankamızın yaptığı faiz indiriminin sade vatandaşa nasıl yansıyacağına dair bir video paylaştı. Söz konusu indirimin döviz kurunu (kısa vadede) çok fazla etkilemeyeceğini söyledi.
Yorumlar