Borsa İstanbul'da Para Kazanma Yöntemi

Merhaba. Bu paylaşımda Borsa İstanbul'da uygulanabilecek bir para kazanma yönteminden bahsedeceğiz. Bildiğiniz gibi Bist(Borsa İstanbul) ülkemizin tek menkul kıymetler piyasası. Bünyesinde bir pay (hisse senedi) borsası ve bir vadeli işlemler borsası (Viop) barındırıyor. Yatırımcılar ve spekülatörler çoğunlukla pay piyasasını kullanıyorlar. Dolayısıyla sadece tek yönlü (alım) işlem yapabiliyorlar. Endeksin veya yatırım yapılan payın yönü değiştiğinde ise daha fazla zarar etmemek için satış işlemi yapıyorlar. Veya zararda beklemeyi seçiyorlar. Oysa vadeli işlemler bu gibi durumlarda bir sigorta aracı olarak kullanılabilir. Ancak bu paylaşımda tahmine bağlı yatırım veya işlemlerden bahsetmeyeceğiz. Her iki piyasayı da kullanarak kazanç elde edilebileceğini göstereceğiz.

Öncelikle arbitraj konusunda kısaca bahsetmek gerekiyor. Arbitraj; Ürünlerin farklı piyasalardaki fiyatlarında oluşan farklardan yararlanmak amacıyla, bu ürünlerin aynı anda alınıp satılmasına verilen isimdir. Bir ürünü ucuz piyasada satın alıp pahalı olan piyasada ise satışını yapıyoruz. Dünya piyasalarında genel olarak yapılan bir işlem. Ancak ülkemizde pek bilinmiyor. Bahsettiğimiz kazanç yöntemi tam da bu aslında. Fiyat farklarından yararlanmak, yani bir ürünü satın almak ve vadeli piyasada bu ürünü satmak. Peki bu işlemi nasıl yapacağız?

Hisse senetlerini, emtia veya döviz paritelerini satın alacağız. Viop'ta ise satın aldığımız menkullerin vadeli işlem sözleşmelerinin satışını yapacağız. Bir örnekle konumuza devam edersek daha anlaşılır olacaktır. Borsamızın en fazla işlem yapılan paylarından biri olan Garanti bankası'nın hissesi GARAN ile konumuzu pekiştirelim. (Öncelikle şunu belirteyim. Bir örnek veriyoruz. Bu kesinlikle bir yatırım tavsiyesi değil.)  GARAN hissesi Geçtiğimiz haftayı 9.05'ten kapadı. Aynı hissenin Eylül vadeli sözleşmesi ise 9.18 fiyatıyla işlem görerek kapanış yaptı. Bizim kazanç sağlayacağımız yöntem de işte burada devreye giriyor. Hisse senedi ve vadeli işlem sözleşmesini düzenli olarak takip ediyoruz. Aradaki fiyat farkının en fazla açıldığı zamanlarda hisse senedini alıp vadeli sözleşmeyi ise satıyoruz. Evet! sadece bu yöntemi kullanarak aylık %5'lere varan kazançlar elde edebilirsiniz. Yapmamız gereken işlem yaptığımız sözleşmenin vadesinin dolmasını beklemek. Ayrıca Viop'ta bulunan teminatlardan elde edeceğimiz nemalandırmalar da kazancımızı artıracaktır.

Bilmemiz gereken birkaç şey var:

Viop'ta işlem yaptığımız her bir hisse senedi kontratı 100 hisseye eşit. Yani bir vadeli GARAN sözleşmesi sattığımızda 100 adet hisseyi açığa satmış gibi oluyoruz. Karşılığında 100 adet GARAN hissesi satın almış olmamız gerekiyor. Diğer emtia, döviz vb. sözleşmelerde de bahsettiğimiz türden farklılıklar mevcut.

İşlem yaptığımız sözleşmenin fiyatı ile hissenin fiyatı vade sonunda eşitleniyor. Bu nedenle yakın vadelerde fiyat farkı çok düşükken vade uzadıkça aradaki fiyat farkı da artıyor.

Bu tür işlemleri yaparken Viop'taki teminat tutarımıza çok fazla dikkat etmemiz gerekiyor. İşlem yaptığımız hissenin fiyatı beklediğimiz vade gelinceye kadar çok fazla yükselirse ek teminat ödememiz gerekebilir.

Arbitraj işlemini Opsiyon ve Varantlar'ı kullanarak yapanlar da var. Ancak bu konuda bilgi ve tecrübe sahibi olmamız gerekiyor. Bilindiği gibi vadeli işlemler, opsiyonlar ve varantlar kaldıraç etkisinden dolayı çok riskli.

Konu hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek isterseniz aşağıya bir kaç video ve bağlantı ekliyoruz. Yeni paylaşımlarda görüşmek dileğiyle, bol kazançlar.

  Vadeli işlem piyasalarında arbitraj ve vadeli işlem ve opsiyon borsası (Tez, PDF)

Yorumlar