Taş boyama nedir? Taş boyama nasıl yapılır?

Taş boyama bir sanat mıdır? Yoksa bir hobi mi?

Küçükken yol kenarlarında, sahillerde taş toplayan insanlar görürdük. Bunları niçin topladıklarını merak ederdik. Sonradan taş boyamanın ya da taşlara şekil vermenin bir hobi olduğunu öğrendik. Tabi ki iş burada kalmadı. Son yıllarda hobiler sanata dönüşüyor. Artık 'taş boyama sanatı' diye bir şey var.

Özetle, taş boyama nasıl yapılır?
Göze hoş gelen taşları topluyoruz veya ev dekorasyonu marketlerinden satın alıyoruz. Daha sonra şekillerine uygun çizimler yaparak görselliğini artırıyoruz. Veya çeşitli hayvan, bitki, eşya, manzara, vb. resimleri çiziyoruz. Yetenek ve becerilerimize göre bu hobimiz bizi sanatçı bile yapabiliyor :)

Gerekli malzemeler:
1. Bir doğa yürüyüşüne çıkarak veya satın alınarak elde edilmiş, boyanmaya uygun taşlar.
2. Yüzeye daha fazla tutunmasını sağlamak ve üst üste boyama yapabilmek için akrilik (su bazlı) boyalar.
3. Çeşitli kalınlıkta, incelikte boyama, çizim fırçaları ve kurşun kalem.
4. Gerekli parlaklığı ve kalıcılığı sağlamak için vernik.
5. Bir çift becerikli el ve yaratıcı bir beyin :)

Neler yapılabilir, çizilebilir?
Başlangıç aşamasında basit uğur böceği, baykuş, kedi, ev figürleri çizebilirsiniz. Veya taşlara çeşitli desenler çizerek birbirine yapıştırabilirsiniz.

Taşları boyadık... Ne işe yarar, nerelerde kullanılır?
Sanatımızı icra ettik. Çeşitli resimler çizdik veya taşlarımıza, göze hoş gelen bir şekil verdik. Bu taşları evinizde dekorasyon olarak kullanabilirsiniz. Hatıra olarak saklayabilir, hediye verebilirsiniz. Konunun uzmanı haline gelirseniz bu hobinizi, sanatınızı kazanca dönüştürebilirsiniz.

Konu hakkında daha detaylı bilgi edinebilmeniz için bir kaç bağlantı ve video ekledik. Yeni paylaşımlarda görüşmek dileğiyle.

- Taş Boyama Sanatı Nasıl Yapılır, Şekilleri Nelerdir?
- Taş boyama sanatı konusunda UzmanTV'den bir kaç video.

Yorumlar